• Ataköy 7-8-9-10 Kısım, Nef Ataköy 22-2 B Blok Kat 7.No.151, Bakırköy, İstanbul
  • Pzt - Cmt: 09:00 – 18:00
  • +90 544 972 20 80
Kurye Taşımacılığı - Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi (ETGB)

Elektron Ticaret Lojistiği

Elektron Ticaret Lojistiği

MİKRO İHRACAT NEDİR, NASIL YAPILIR?

Mikro ihracat ya da diğer ismiyle hızlı ihracat: İhracat işlemlerindeki prosedürleri en aza indirerek özellikle küçük ve orta boy işletmelerin (KOBİ) yurtdışına açılmalarını sağlayan bir ihracat türüdür. Bu yolu ayrıca e-ticaret ile yurtdışına satış yapan girişimciler de artık daha sık kullanmaya başlamışlardır.

Mikro İhracat Nedir? 

Mikro ihracat “300 kg ve 15000 Euro limitine kadar ETGB ile yurtdışına ihraç edilen bedelli ihracatlara verilen isimdir.”

Mikro İhracat Nasıl Yapılır?

Yurtdışı pazarlarına ürün göndermek isteyen kişi ve kurumun kendine uygun bir pazar bulması ile başlayan süreçte ağırlık ve bedeli kurallara uyan ürünler doğru bir şekilde paketlenir ve bu ihracatı yapma yetkisi olan UMT’ye teslim edilir. UMT, söz konusu ürünlerin yurtdışındaki adrese teslimatını gerçekleştirir.

Bu işlemi gerçekleştirmek için aşağıda belirtilen evraklar hazırlanmalıdır:

  • Mikro İhracatın Gönderi Bilgi Formu
  • Maliye onaylı faturanın aslı
  • Yurtdışı için Türkçe ve İngilizce fatura

Burada en önemli nokta belirlenmiş 300 kg ve 15 bin Euro limitlerine uymak kaydıyla gönderilen kargonun satış ve kat-i amaçlı ihraç ediliyor olmasıdır. Başka bir amaçla (örneğin: tamir bakım için, ya da fuarlara) gönderilen ürünler kolay ihracat kapsamına girmemektedir. Bu noktada devreye ETGB girmektedir.

Gıda, ilaç, kimyasal ürünler gibi denetime tabi ürünler kolay ihracat yoluyla gönderilemez.