• Merkez Ofis
  • Şube
  • Telefon +90 212 665 30 38
  • Nuri Paşa Mah. Zeytinburnu/İstanbul
  • Telefon +90 212 665 30 38
  • Mimar Kemalettin Mah. Fatih/İstanbul
09 Kas

Deniz Yolu Kargo Taşımacılığı

Deniz Yolu Kargo Taşımacılığı

Uluslararası düzlemde en çok kullanılan taşıma türü deniz yolu kargo taşımacılığı nedir konu başlığının cevabı olmaktadır. Bunun en önemli nedeni ise en güvenli ve en düşük maliyetli olanı olmasıdır. Çok büyük miktarlardaki yükler konteynerler aracılığı ile pratik bir şekilde taşınabiliyor. Denizyolu kargo taşımacılığı havayoluna göre 22, demir yoluna göre 3,5 kat ve karayoluna göre 7 kat daha ucuzdur.

Denizyolu Kargo Taşımacılığı Türleri

Tarifeye dayalı, sürekli ve düzenli bir şekilde Layner taşımacılığı ile kargo hizmeti verilebiliyor. Bu hizmet tütünde zamanlama çok önemlidir. Yapılan tüm hizmetlerde belirli bir tarife bulunur. Hangi limanlara, hangi zamanlarda uğranacağı sefer programlarında yer alıyor. Bu şekilde taşıma gereksinimleri ve yükleyiciler ile ilgili bilgiler elde edilebiliyor. Taşıma türleri arasında bu şekilde taşımacılığın maliyeti biraz daha yüksek olabiliyor. Tramp taşıcılığında ise yük olan limanlar arasında hizmet yapılır. Layner taşımacılığında hizmet esastır. Tramp taşımacılığında ise yük esas alınır. Bu nedenle uyulması gereken bir sefer tarifesi bulunmaz. Yükün olduğu limanlara hizmetler kayabilir. Bu nedenle bu yöntemde istikrar bulunmaz. Ekonomik değeri düşük yükler bu şekilde taşınır.

Denizyolu Taşımacılığının Avantajları

En düşük maliyetli taşıma modeli olması, çıkış ve varış limanları arasından gümrük- transit geçiş işlemleri bulunmaması da sağlanan avantajlar arasında yer alıyor. Diğer taşımacılık yöntemlerine göre çok daha az yatırım gereklidir. Bu alanda deniz yolu kargo taşımacılığı nelere dikkat edilmelidir başlığı içerisinde tercih ettiğiniz taşıma metoduna özellikle dikkat etmeniz önemlidir.

Denizyolu Taşımacılığında Elleçleme Ücreti

Ülkemizde uygulanan gümrük mevzuatı gereğince konteynerler gümrüğe tabidir. Bundan dolayı konteynerler limandaki gümrüklü sahadan çıkarılması ya da tekrar limana gelmesi sonucunda gümrükle ücretlendirilir. Deniz taşımacılığında konşimento belgesi kullanılır. Bu belge ile yükleme limanında şirket ya da yetkili bir acente bulunmuyor ise malların teslim alındığı, yüklendiğini gösteren bir anlaşma belgesidir.

Dökme Ya da Genel Olarak Yükler Taşınır

Genel kargo ya da dökme yüklerinin denizyolu ile taşınması mümkündür. Kapıdan kapıya uluslararası konteyner taşımacılıklarında komple ya da parsiyel taşımacılıklar şeklinde hizmetler veriliyor. Proje taşımalarında aktif çalışmalar yapılmakta ve bu şekilde uluslararası deniz taşımacılığı faaliyetleri yürütülmektedir.