• Merkez Ofis
  • Şube
  • Telefon +90 212 665 30 38
  • Nuri Paşa Mah. Zeytinburnu/İstanbul
  • Telefon +90 212 665 30 38
  • Mimar Kemalettin Mah. Fatih/İstanbul
26 Tem

Tehlikeli Madde Taşımacılığında Nelere Dikkat Edilmeli

Tehlikeli Madde Taşımacılığı

Karayolu, deniz yolu ya da hava yolu ile boru hattı üzerinden tehlikeli madde taşımacılığı, gelişen sektörler ve global dünyanın sürekli olarak büyümeye devam etmesiyle daha yoğun şekilde gerçekleştirilmektedir. Genel bir çerçeveden bakıldığında tehlikeli madde taşımacılığı nedir sorusu adına; yüksek derecede patlayıcı özelliğe sahip, zehirli olan ve basınç ortaya çıkarma yetkisi bulunan yanıcı olarak nitelendirilecek maddelerin, çevreye zarar vermeden taşınması denebilir.

Bu konuda gerekli önlemler ve şartlar alınarak taşımacılık profesyonel bir anlayış içerisinde belirlenmiş plan program ile uygulanmalıdır. Özellikle mamul madde ve hammadde taşımacılığının günümüzde artış göstermesiyle, bu işlem çok daha ciddiye alınmaya başlandı. Tehlikeli madde taşımacılığı için yasalar çerçevesinde hazırlanan kurallar bütünüyle, bu taşıma işlemini kimin yapacağı ve nasıl taşınması gerektiği konusunda yönetmelikler hazırlanmış durumdadır.

Tehlikeli Madde Taşımacılığında Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Çevreye zarar vereceği bilinen farklı yüklerin taşınması konusunda 44 ülke tarafından ADR antlaşması yapılmıştır. Bu anlaşmayı imzalayan ve kabul eden tüm ülkeler, tehlikeli maddelerin taşınması konusunda gerekli olan protokolleri yerine getireceğine dair teminat vermiştir. Bu anlaşma ile belirlenen standartlar sayesinde tehlikeli madde taşımacılığı güven içerisinde yapılmakta ve çevreye en ufak bir zarar verilmemektedir. Ayrıca tehlikeli madde taşımacılığında nelere dikkat edilmelidir sorusuna karşılık, artı olarak bu yükleri taşıyacak olan şoförlerin mutlaka ADR sertifikası elde etmeleri gerektiği söylenebilir.

Aksi halde tehlikeli madde taşıyan araçların kullanılması konusunda, bu belgeye sahip olmayan sürücüler yetki sahibi olamaz. O yüzden mutlaka güvenli biçimde bu konudaki taşımacılık işlemi adına destek almak için, ADR sertifikası yetkisine sahip olmayan firmalardan uzak durmak gerekmektedir.

Tehlikeli Madde Taşımacılığında Kullanılması Gereken Etkenler

Özellikle sürücülerin bu konuda detaylı olarak bilgilendirilmesi gerekir. Birtakım standart donanımların kullanılması gerektiği tehlikeli madde taşımacılığı konusunda, sarı kamyonu şoförleri bu konuda detaylı şekilde bilgilendirilmelidir. Lastik çizme, koruyucu; yarım gaz maskesi, saklama çantası, iş tulumu, fosforlu yelek ile el feneri gibi donanımlar mutlaka araç içerisinde bulundurulması gerekmektedir. Bu sayede hem sürücünün güvenliği ön plana alınmakta hem de taşınması gereken tehlikeli madde güven içerisinde adrese ulaştırılmaktadır. Özellikle siyanür gibi son derece tehlikeli madde taşımacılığı konusunda bu gerekli malzemelerini önemi çok büyüktür.