• Merkez Ofis
  • Şube
  • Telefon +90 212 665 30 38
  • Nuri Paşa Mah. Zeytinburnu/İstanbul
  • Telefon +90 212 665 30 38
  • Mimar Kemalettin Mah. Fatih/İstanbul
21 Kas

Medikal (İlaç) Kargo Taşımacılığı

Medikal (İlaç) Kargo Taşımacılığı

Günümüzde deniz yolu taşımacılığı ile birçok ürünün çok daha uygun maliyetlerle taşınması sağlanabiliyor. Yapılan bu taşıma çalışmaları arasında ilaç taşımacılığı da önemli bir yere sahip. Bu taşıma çalışmalarında çok dikkatli olunması hayati önem içermektedir. Konuyla ilgili bu detayların aktarılmasından önce medikal (ilaç) kargo taşımacılığı nedir konusunun bilinmesi gerekli.

Deniz Yoluyla Medikal Kargo Taşımacılığı Nedir?

Tüm dünyada birçok hastalığın tedavisinde geliştirilen ilaçların, dünyanın her yerine ulaştırılması gerekiyor. Medikal taşımacılık adı verilen sistem, tüm bu ilaçların gereken koşullarda taşınmasını sağlamaktadır. Bu sayede insan sağlığı için çok önemli olan ilaçların bir yerden bir yere taşınması mümkün olabilmektedir. Bu tür taşımacılıkta deniz yolunun tercih edilmesinin sebebi, tek bir yüklemede daha fazla ürünün gerekli yerlere iletilebilmesi. Çünkü taşıma gemileri hayli kapsamlı ve geniş olduğu için, bir yüklemede diğer taşıma yöntemleriyle taşınması mümkün olmayan miktardaki ürünler taşınmaktadır. Ayrıca gemilerin bu özellikleri, ilaçların zaiyata uğramadan nakledilmesinin de bir yolu olarak kabul edilmektedir Üstelik buna karşılık taşıma maliyetleri, hava yolu ve kara yolu taşımacılığına göre çok daha düşüktür.

Deniz yolu taşımacılığında kullanılan koruma sistemleri ile bozulması çok kolay olan serumlar, kanser ilaçları, enjeksiyon ilaçları taşınmaktadır. Medikal deniz yolu taşımacılığı yalnızca ilaçlar için kullanılan bir sistem değildir. Bu taşıma metodu sayesinde medikal anlamda kullanılan her türlü ürün, cihaz, makine kolayca taşınmaktadır.

Deniz Yoluyla Medikal Kargo Taşımacılığında Nelere Dikkat Edilir?

Medikal ürünlerin taşınması son derece hassas bir konudur. Çünkü taşınan ürünlerin direk olarak güneşle temas etmemesi, belli ısılarda kalarak taşınması esastır. Dolayısıyla medikal kargo taşımacılığı nelere dikkat edilmelidir sorusuna verilecek ilk cevap, bu ürünlerin kendilerine özel olarak tasarlanan yük gemilerinde ve konteynerlarda taşınmasıdır.

Bu gemilerin en önemli niteliği, ilaçların bozulmaması için gerekli olan sıcaklığı sabit olarak koruyacak bir soğutma sistemine sahip olmasıdır. Ayrıca ilaç kutularının taşındığı konteynerlar, ilaçların dışarıdan hiçbir biçimde hava ve güneş ışığı ile temas etmeyecek şekilde tasarlanmalıdır. Eğer söz konusu taşınan ürün tıbbi cihazlar ise, bunların da her birinin özelliklerine uygun konteynerların kullanılması gerekmektedir.