• Merkez Ofis
  • Şube
  • Telefon +90 212 665 30 38
  • Nuri Paşa Mah. Zeytinburnu/İstanbul
  • Telefon +90 212 665 30 38
  • Mimar Kemalettin Mah. Fatih/İstanbul
21 Kas

Hava Kargo Taşımacılığı

Hava Kargo Taşımacılığı

Çağımızda en fazla tercih edilen taşımacılık yöntemi olan hava kargo sayesinde birçok ürün hem hızlı hem de güvenli biçimde taşınabiliyor. Bu yöntem ile birçok ürünün hem yurt içerisinde hem de yurt dışında pratik biçimde nakliyesi sağlanmaktadır. Hava yoluyla nakliyenin avantajlarını görebilmek için önce hava kargo nedir sorusuna cevap vermek gerekli.

Hava Kargo İle Hava Taşımacılığı Nedir?

Çeşitli ürünlerin bir yerden bir yere iletilmesinin, bu iş için özel kapasiteye sahip olan uçaklarla sağlanması hava kargo taşımacılığı nedir sorusuna verilecek olan cevaptır. Bu taşımacılıkta diğer yöntemlere göre daha hızlı bir yol katetme söz konusu olduğundan kolay bozulabilecek ürünler dahi taşınabilmektedir. Buna göre yiyecek ve içecek maddeleri bazı bitkiler, ilaç ve medikal ürünler bu yöntemle taşınabilirler. Bunların dışında hemen her ürün hava yoluyla en pratik şekilde taşınabilmektedir. Bu iş için üretilen kargo uçakları, çok yüksek boyutlardaki ağırlıkları kaldırabilecek kapasiteye sahiptirler.

Hava Kargo Taşımacılığı Güvenli Midir?

Ürünlerin uçaklarla taşınması söz konusu olduğu zaman bu konuda hava kargo taşımacılığı güvenli midir? Sorusu akıllara sıklıkla gelmektedir. Bu şekilde sunulan kargo hizmetlerinde kullanılan uçaklar günümüzün son teknolojisine göre tasarlanmış olup, uçuş sırasında taşıdıkları yükün ağırlığına göre birtakım özelliklere sahiptirler. Bu nedenle uçuşlar başarıyla tamamlanmaktadır. Ayrıca uçakların diğer tüm ulaşım araçlarından daha hızlı yol almaları, her türlü ürünün herhangi zaiyata uğramadan en hızlı biçimde nakliyesine olanak sunmaktadır. Yani bu yöntemle taşınan ürünler her daim güvendedir. Bu konuda duyulan bir diğer kaygı da hava kargo taşımacılığı fiyatlandırması nasıl yapılır konusudur. Bu konuda genellikle fiyatların çok yüksek olduğu düşünülse de, aslında gerçek böyle değildir. Fiyatlandırma tamamen taşınacak ürünlerin türü ve ağırlığına göre belirlenmektedir.

Hava Kargo Taşımacılığında Nelere Dikkat Edilir?

Bu yöntemle yapılan taşımanın başarıyla gerçekleşmesi için hava kargo taşımacılığında nelere dikkat edilmeli konusu iyi bilinmelidir. Ürünlerin hasarsız sevk edilmesi için her ürünün niteliğine uygun bir paketleme işlemi yapılmalıdır. Eğer bozulacak türden ürünler taşınıyorsa, uçağın soğutma sisteminin verimli şekilde çalışması, ürünlerin çevresel etmenlerle temas etmeyecek biçimde yerleştirilmesi gereklidir.