• Merkez Ofis
  • Şube
  • Telefon +90 212 665 30 38
  • Nuri Paşa Mah. Zeytinburnu/İstanbul
  • Telefon +90 212 665 30 38
  • Mimar Kemalettin Mah. Fatih/İstanbul
09 Kas

Değerli Kargo Taşımacılığı

Değerli Kargo Taşımacılığı

Taşıma hizmetleri arasında belki de en hassas konu olan değerli kargo taşımacılığı, değerli olarak kabul gören eşyaların bir yerden bir yere güvenle nakledilmesine yardımcı olmaktadır. Bu taşımacılığın usulüne uygun olarak yapılabilmesi, taşıma işlemini sağlayan ekibin profesyonelliğine ve hizmeti sağlayan firmanın gereken önemleri alarak çalışmasına bağlıdır. Bu taşımacılık hizmetinde dikkat edilmesi gereken oldukça önemli detaylar var. Ancak onun öncesinde değerli kargo taşımacılığı nedir sorusuna cevap vermek gerekli.

Değerli Kargo Taşımacılığı Nedir?

İsminden de anlaşılabileceği üzere, bu tür kargo hizmetinde maddi yönden değeri olan eşyaların taşınması sağlanmaktadır. Bu eşyalar söz konusu olduğunda akıllara ilk olarak mücevherler gelmektedir. Altın, elmas gibi değerli metallerden oluşan eşyalar ve mücevherler, değerli kargo taşımacılığının alanına girmektedir. Bunun dışında değerli çek ve senetler de bu kategoride değerlendirilebilir. Bir eşyanın değerli olarak kabul edilmesi için belirlenen bir standart mevcuttur. Bunun için söz konusu olan eşyanın o günkü maddi değerinin 1000 doların üzerinde bir değere sahip olması hedeflenir. Amerikan doları üzerinden belirlenen bu bedel, eşyaların değer ölçüsüdür. Taşıma işleminin gerçekleştirilmesi için, eşyanın sahibi tarafından değer beyanında bulunulması şarttır.

Değerli Kargo Taşımacılığı Nasıl Yapılır?

Değerli kargo taşımacılığı hizmetinde esas olan, maddi değeri olan varlıkların güvenli bir biçimde ulaşması gereken yerlere iletilmesidir. Bu eşyalar genellikle kamera ile izlenebilen bölmelerde kolaylıkla açılamayacak kasalarda taşınmalıdır. Eşyaların araca yüklenmesine kadar da yine aynı biçimde kameralarla gözetlenen güvenlikli bölmelerde saklanmalıdır.
Bu eşyaların yol boyunca zarar görmemesi için paketleme işleminin oldukça özenli yapılması gerekir. Paketin yolda açılmayacak, yırtılıp delinmeyecek malzemelerden olması önemlidir. Ahşap veya metal kutular bunun için ideal bir seçimdir. Ya da içinin görünmesi mümkün olmayan, sağlam keselerde bu tür eşyalar taşınabilir.

Taşıma işleminin başarıyla ve güvenle yapılabilmesi için değerli kargo taşımacılığı nelere dikkat edilmelidir konusu önemlidir. Yapılan nakliye işleminde taşınan metallerin tehlikeli madde olarak kabul edilen kapsama dahil olmaması gerekir. Aksi halde diğer maddelerle etkileşime girebilen, yolda tehlike arz edecek maddelerin, değerli metaller olsalar da, tehlikeli madde statüsünde taşınmaları daha uygun olacaktır.