• Merkez Ofis
  • Şube
  • Telefon +90 212 665 30 38
  • Nuri Paşa Mah. Zeytinburnu/İstanbul
  • Telefon +90 212 665 30 38
  • Mimar Kemalettin Mah. Fatih/İstanbul
15 Kas

Charter Uçak Kiralama

Charter Uçak Kiralama

Charter sözlük anlamına bakıldığında kiralama anlamına gelir. Seyahat acenteleri, uçak kiralayan tur firmalarının düzenlediği uçuşlar olarak bilinen charter uçak kiralama nedir sorusunun cevabı, belirli bir bölge için özel olarak düzenleniyor. Ve genellikle gidiş- dönüş olarak yapılmaktadır. Bu uçuşlarda eğer tüm koltuklar dolmuyor ise acenteler boş koltukları satışa çıkarır. Bu alanda uçuş aramaları yaparak çok daha ekonomik, konforlu ve güvenli bir şekilde yurt dışı uçuşlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Charter Uçak Bileti Fiyatları

Fiyat olarak hava yolu şirketlerinin satışa çıkardığı koltuk fiyatlarından çok daha ekonomik fiyat aralıklarında koltuk kiralayabiliyorsunuz. Özellikle çok seyahat etmeyi seven kişilerin tercihi haline gelen charter uçuşlara online olarak ulaşmakta çok kolay oluyor. Bu uçuşlar Uluslararası Ticaret Hukuku Anlaşması kapsamında değerlendirilmektedir. 1956 yılında Paris’te imzalanan bu anlaşmaya göre seyahat acenteleri çok sıklaşan yolcu trafiğini hafifletmek adına bu şekilde uçak kiralayabiliyor. Özellikle tatil dönemlerinde bu şekilde uçuşlar bulabilmek çok daha kolay oluyor.

Charter Uçuşları Kimler Tercih Ediyor?

Genel olarak belirli ülkelere ya da şehirlere yapılan uçuşlar, yolcu sayısı çok arttığı dönemlerde kullanılmaktadır. Örneğin bir futbol karşılaşması, bayram tatilleri ya da yaz dönemlerinde bu uçuşlara ihtiyaç duyuluyor. Birkaç acente birleşerek te charter uçuşlar düzenleyebiliyor. Seyahat etmeyi seven, çok gezen bireyler tarafından bu uçuşlar imdatlarına yetişen bir can kurtaran olabiliyor.

Charter Uçak Kiralama da Dikkat Edilecek Hususlar

Özel sefer olan Charter uçuşların tüm bilgileri değiştirilebilir. Bu nedenle charter uçak kiralama’da nelere dikkat edilmelidir başlığı altında iki gün öncesinde uçuşun saatinin teyit edilmesi gereklidir. Çünkü bu seferleri düzenleyen firmalar saatleri çok pratik olarak değiştirebilir. Firmalar uçuş saatini değiştirme yetkisine sahiptir.

Charter Uçuşlar Hangi Kurallara Göre Yapılıyor?

Bu uçuşlar charter sözleşmesine göre yapılıyor. Müşteri ve havayolu taşıma firması arasında yapılan bu anlaşmaya göre, uçuşlar bir devletin hava sahasından başka bir devletin hava sahasına yapılır. Yük ya da yolcu taşıyan bu uçuşlar herkese açıktır. Uçuş saatleri, kalkış ve varış noktaları önceden belirlenir. Bu uçuşlar 1 aydan fazla sürmüyor ve iki nokta dışında farklı bir noktaya yapılmıyor. Tarifeli hatların yetersiz kaldığı noktalar için düzenlenir.