• Merkez Ofis
  • Şube
  • Telefon +90 212 665 30 38
  • Nuri Paşa Mah. Zeytinburnu/İstanbul
  • Telefon +90 212 665 30 38
  • Mimar Kemalettin Mah. Fatih/İstanbul
17 Kas

Cenaze Taşımacılığı

Cenaze Taşımacılığı

Cenazelerin defnedileceği yerlere güvenle nakledilmesini sağlayan cenaze taşımacılığı günümüzde en çok uçaklarla yapılmaktadır. Uçakların günümüzdeki en hızlı taşıma aracı olması, cenazelerin daha sağlıklı şartlarda taşınabilmesine yardımcı olmaktadır. Ancak bununla birlikte cenaze taşımacılığı, şartlar ve gidilecek mesafe uygun olduğu halde kara yoluyla da yapılabilmektedir.

Cenaze Taşımacılığı Nasıl Yapılır?

Cenaze taşımacılığının yapılabilmesi için belli kurallar vardır. Ama öncesinde cenaze taşımacılığı nedir sorusunu açıklamak gerekiyor, Cenaze taşımacılığı, defnedileceği yerden uzakta vefat eden kimselerin defin yerine ulaştırılmasını sağlayan bir hizmettir. Bu durum bazen yurt dışında yaşanabileceği gibi yurt için de de karşılaşılıyor. Çoğunlukla aile mezar yerleri, nüfusa kayıtlı oldukları ilde bulunan kimselerin, buraya defnedilmesi talebi, cenaze taşımacılığı hizmetinin çıkış noktasıdır.

Bu hizmetlerin yapılabilmesi için öncelikle belli prosedürlerin uygulanmasına ihtiyaç vardır. İlk olarak vefat eden kimsenin ölüm raporunun alınmış olması şart. Bunun dışında defin yeri belgesinin de gereken merciler tarafından hazırlanmış olması gerekiyor. Ayrıca yurt dışından nakledilecek cenazelerde konsolosluk belgesi de istenmektedir. Konsolosluktan alınan belgenin Türkçeye çevrilmiş olması da sunulan şartlardan biridir. Bu belgeler hazırlanmadan cenazenin uçağa alınması mümkün değildir.

Cenaze Taşımacılığında Nelere Dikkat Edilir?

Cenazelerin güvenle nakledilmesi için cenaze taşımacılığında nelere dikkat edilmelidir hususunda bazı bilgiler değer taşımaktadır. Cenazeler taşınırken ahşap, çinko veya metalden elde edilen bir tabut olması gerekir. Ayrıca bu tabutun dışının da sarılması istenmektedir. Sarmak için plastik folyo kullanılabilir. Bunun haricinde tabutun dışı kanvas olarak belirtilen kumaşlarda da sarılmaktadır. Tabutun kapağının sabitlenmesi, cenazenin güvenle taşınabilmesinin kriterlerinden bir tanesidir.

Bulaşıcı hastalıklar yüzünden vefat eden kimselerin cenazelerinin nakledilmesi daha farklı prosedürleri içermektedir. Bu durumdaki cenazelerin, cenaze taşımacılığı yapılan araçlarla taşınması mümkün değildir. Bunun yerine tehlikeli madde taşımacılığı yapılan araçlarla cenazenin nakli gerekmektedir.

Cenazeler bazen kül halinde de sevk edilebilmektedir. Bu durumda küllerin de istenen standartlara uygun şekilde paketlenmesi gerekir. Yolculuk sırasında küllerin dağılmayacağı şekilde yapılan bir paketleme tercih edilir. Bunu sağlamak için tahta kutu veya sandık gibi kırılmayacak bir araçla taşınmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu kutunun dışının folyoyla sarılması, küllerin güvenle taşınmasını sağlar.