• Merkez Ofis
  • Şube
  • Telefon +90 212 665 30 38
  • Nuri Paşa Mah. Zeytinburnu/İstanbul
  • Telefon +90 212 665 30 38
  • Mimar Kemalettin Mah. Fatih/İstanbul
20 Kas

Canlı Hayvan Taşımacılığı

Canlı Hayvan Taşımacılığı

Lojistik firmaları için ayrı bir önem teşkil eden canlı hayvan taşımacılığı, oldukça sıkı kurallar çerçevesinde yapılmaktadır. Öncelikle canlı hayvan taşımacılığı nedir bilmek gereklidir. Hayvanların bir yerden başka bir yere taşınmasını ifade eden canlı hayvan taşımacılığı, hayvanların refahı ve alım-satımı bakımından son derece önemlidir.
Uygun şartlarda yapılmayan sevkiyatlarda hayvan ölümleri ya da yaralanmaları gibi durumlarla karşı karşıya kalınması mümkündür. Her türlü hayvan toptan ya da perakende olarak alınıp, satılabilmektedir.
Tarımsal işletmeler yalnızca hayvan ürünleri satmakla kalmıyor; aynı zamanda canlı hayvan ticareti de yapmaktadır. Genellikle şirketler düşük maliyetli ve konforlu taşımacılık yöntemlerini tercih etmektedir.
Canlı hayvan taşımacılığının artmasına paralel olarak hayvan nüfusunda ve genetik çeşitliliğinde de artış görülmesi mümkündür.

Canlı Hayvan Taşımacılığında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

En başta taşınan bir canlı olduğu için, hayvan taşıması yapılırken son derece dikkatli olunmalıdır. Peki canlı hayvan taşımacılığında nelere dikkat edilmelidir dersek; bu konuda pek çok madde sıralayabiliriz.

1- Maliyet ve taşıma süresine dikkat edilmelidir.
2- Hassas canlılar için hava yolu ulaşımı tercih edilmelidir.
3- Hayvanların mola vererek ya da molasız olarak seyahat edebilecekleri süre en iyi şekilde hesaplanmalıdır.
4- İndirme ve bindirme ekipmanlı tam olmalıdır.
5- Bir canlı taşındığı konusunda yeterince duyarlı olunması gereklidir.

Canlı Hayvan Nasıl Taşınır?

Canlı hayvanlar deniz, kara, demir ya da hava yoluyla taşınabilmektedir. Taşımacılığın yaklaşık olarak %52’lik bir oranı deniz yoluyla yapılırken; kara yolunun tercih edilmeli oranı %30’dur. Hava yolu %8 oranında tercih edilirken; sadece %1’lik bir oranda demir yolunun kullanıldığını söylemek mümkündür.
Canlı hayvan taşımacılığında demir yolu, pek tercih edilen bir yöntem değildir. Hayvan taşımacılığı açısından deniz yolu en uygun yöntemdir.
Uzak mesafeler ve yüklü navlunlarda ilk olarak bu yöntem tercih edilmektedir. Hassas canlılar için ise, en ideal yöntem hava yolu taşımacılığıdır.
Pahalı ve kısıtlı kapasite sunması bakımından deniz yolu kadar kullanılmaması doğaldır. Her ne kadar güvenli ve kara yolundan daha da ucuz olsa da, demir yolu lojistiğinin ülkemizde istenilen düzeyde olmamasından dolayı demir yolu az kullanılır.